Hekkide istutamine ja pügamine

HEKI ISTUTAMINE

Hekkidel on mitmesuguseid otstarbeid. Hekke kasutatakse enamasti krundi piiri määratlemiseks, aga ka aia naabrite ja möödakäijate pilkude eest varjamiseks või tuulekaitseks, aia erinvate osade eraldamiseks või lihtsalt aia ilmestamisks. Heki rajamine algab krundi pinna- ja kasvutingimuste määramisest. Lahti tuleb mõelda, millist fuktsiooni hakkab rajatav hekk täitma, kui kõrge ja tihe peab see olema, kas eelistatakse igihaljast või heitlehist, õitsvat või värvikireva lehestikuga. Seejärel valitakse alles sobivad taimed. Hekid võivad olla geomeetrilised ehk pöetavad või vabakujulised.

Heki rajamisel võiks valida haigus- ja külmakindlaid taimeliike, eriti kehtib see pöetud hekkide puhul – kahju, kui hoolega, pikka aega rajatud hekki tekivad kahjustunud taimede arvelt mannetud augud. Vabakujulie heki puhul on kahjustunud taimi lihtsam välja vahetada. Kasulikuks nipiks on uurida, missugustest liikidest hekid aia naabruses, sarnases mullas ja tingimustes, edukalt kasvavad. Istutada tasuks Eestis kasvatatud taimi, sest need on siin paremini kohanenud.

Hekiistikud võivad olla 20 cm kuni 2 m kõrged. Okaspuuheki kasvamine võtab aega, seetõttu istikuid valides tasub eelistada suuremaid. Heitlehise hekitaime istiku sobiv kõrgus on 30–50cm. Hekiistikuid saab osta paljasjuursete või konteinertaimedena. Kevadel võib istutada paljasjuurseid, mis on konteinertaimedest oluliselt odavamad, viimastest võib aga hekki rajada kogu hooaja vältel.

Pärast istutamist lõigatakse hekitaimi tugevalt tagasi, et nad hargneksid mullapinna lähedalt. Hilisemal pügamisel jäetakse hekk alt laiemaks kui pealt, sest siis püsib ta kauem ilus ega hakka alt laasuma. Heki rajamisel peab igal juhul arvestama sellega, et hekk saavutab oma planeeritud kõrguse ja tiheduse mitte enne 3-5 aasta möödumist.

HEKI PÜGAMINE

Et hekk oleks eriti tihe ja ilus, tuleb seda perioodiliselt pügada. Geomeetrilist lehtpuuhekki pöetakse suve jooksul kaks-kolm korda. Kui hekk ei ole veel saavutanud ettenähtud kõrgust, lõigatakse võrseid tagasi 1/2 - 1/3 aasta juurdekasvust. Mida vähem on põõsas hargnenud, seda tugevamalt tuleb tagasi lõigata. Okaspuuhekke pöetakse reeglina üks kord aastas, augustis. Ladva mahavõtt lõpetab okaspuu kasvu kõrgusesse.

Vabakujulised hekid vajavad samuti hoolt. Hooldamata hekk metsistub ja ei õitse enam piisavalt rikkalikult. Ära lõigata tuleb äraõitsenud õisikud ja vanad oksad, see ergutab taimi paremini kasvama ja õitsema. Meeles peab pidama seda, et kevadel õitsvaid põõsaid lõigatakse ja kärbitakse vahetult peale õitsemist. Suve teisel poolel õitsejaid lõigatakse ja kärbitakse sügisel või varakevadel. Osad taimed tahavad ka tugevamat tagasilõikamist.

Tihtipeale ei raatsita istikuid piisavalt tagasi lõigata. Siiski, kauni tulemuse saavutamiseks on see hädavajalik. Ebapiisavalt lõigatud hekk ei kasva piisavat tihedaks ning jääb alt lagedaks. Selleks, et hekk oleks elujõuline ja ei laasuks allosas, tuleks hekk pügades jätta alt laiem.

Overline Turundus