Okaspuude hooldamine

Talvekahjustuste vältimine

Üks tähtsamaid asju okaspuude hooldamise juures on nende katmine varakevadise päikese eest. Seda tehakse üldjuhul märtsis, vältimaks päikesekahjustusi taimedel. Päikesepõletuse oht võib tekkida eriti esimesel kasvuaastal kui taimede juurestik on veel nõrk.

Jugapuude puhul on kindlasti oluline ka siduda taimi juba sügisel ja võimalusel ka taimede katmine. Eesmärgiks on vältida talvel lumeraskusest võrsete lamandumist. Paraku kord lamndunud jugapuudel võrsed enam üldjuul ei taastu omale kohale. Sügisel tuleks kindlasti ka ohtralt kasta okaspuid, kuna nad vajavad vett ka talvel, sest okastest eraldub veeauru.

Okaspuude väetamine

Okaspuude väetamisel tuleks kasutada spetsväetist. Ei tohiks väetada kevadel liiga vara, sest see võib tekitada puudele suurt kahju – nimelt võimalikud varakevadised öökülmad võivad hävitada varakult väetamisest kasvama läinud noori võrseid. Eriti tundlikud on kevadise öökülma suhtes nulgude ja kuuskede noored võrsed, mis võivad tugevalt kahjustuda või isegi hukkuda. Sügisene väetamine kiirendab puitumist, mis tagab suurema külmakindluse. Jugapuude puhul on esmatähtis, et kasv lõpeks sügisel õigeaegselt, seetõttu on väga tähtis õige väetise doseerimine - lämmastikuga liialdamine võib saada saatuslikuks ning puud hukkuvad. Augustis tuleks anda lämmastikuta või väga madala (2%) lämmastikusisaldusega sügisväetist puitumise kiirendamiseks.

Okaspuude lõikamine

Okaspuid ei kärbita nii nagu lehtpuid. Üldiselt piisab, kui lõigatakse maha topeltladvad ning ladvavõre seotakse üles. Kääbusvormide arengut saab piirata võrsete kärpimisega keskmiselt pungalt, st pinseerimisega. Seda tuleb teha enne, kui võrsele tekivad okkad. Kadakaid võib kärpida, kui lõikekohast allpool on värskeid kasvupungi.

 

Overline Turundus