Lehtpuude hooldamine

Lehtpuude lõikamine

Hoolduslõikus on vajalik selleks, et puu kohaneks paremini ning võra areneks kindlalt ja tasakaalustatult. Tasakaalu rikkuvad oksad ligatakse tagasi kõige madalamal asuva terve kõrvaloksani või lõigatakse täiesti välja. Võra peab olema piisavalt hõre, et sinna pääseks piisavalt valgus ja õhk ning taim saaks normaalselt areneda. Ristuvad oksad aga muudavad puu tihedamaks, mille tagajärjel pidurdub võrsete juurdekasv ja võra areng. Seepärast tuleb nõrgem või halvema arenguga oks välja lõigata. Kõik oksad, mis on rikutud kahjurite, külma või muude tegurite poolt tuleb võrast välja lõigata, seda tehakse lõigates oksa tagasi terve kõrvaloksani. Kui oksad koolduvad liiga maadligi, tuleb ka need eemaldada. Hoolduslõikuse ajal eemaldatakse ka juurevõsud ning lõigatakse ära vesivõsud.

Kujunduslõikuse eesmärgiks on tasakaalu loomine ning ebasobivate võrsete eemaldamine. Sellega kärbitakse näiteks võraokstega liiga pikki ladvavõrseid, lõigatakse välja tüve suhtes terava nurga all kasvavaid oksi, sest nad võivad kergesti murduda ja kahjustada tüve. Samuti muudavad üksteise kohal asetsevad parralleelsed oksad võra liiga tihedaks. Seepärast sellised oksad lõigatakse välja, kui vahemaa nende vahel on vähem kui 50cm.

Lehtpuude väetamine

Kindlasti on lehtpuude hoolduse juures väetamine. Parim aeg väetamiseks on peale lume sulamist ja enne taimede kasvu algust. Värvilt kahvatuid taimi võib kuni juuni lõpuni väetada kompleksväetistega, mis sisaldavad ka lämmastikku. Hilisem lämmastikuga väetamine või mõjuda halvasti taimede talvitumisele. Augusti keskpaigast kuni septembri keskpaigani võib kasutada sügisväetisi (sisaldavad rohkem fosforit ja kaaliumi), mis valmistavad taimed talveks paremini ette.

 

Overline Turundus